22 Kasım 2013

Valiz Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bugüne kadar valiz alırken nelere dikkat ettiniz? Valiz alırken neler önemli?


Valiz diyip geçmeyin, insanı öyle hallere sokar ki inanamazsınız. Bel fıtığından, hırsızlığa, boyun hasarlarından, öfkenlenmenize kadar fiziksel ve psikolojik etkileri büyüktür.
Seyahate çıkacaksanız hele ki sırt çantanızı alıp uzun soluklu bir yolcuk sizi bekliyorsa bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Mecara dolu bir yolculuk denildiğinde ilk akla gelen çantalar bunlardır, öyle değil mi? 


Fakat bu çantalar çok kullanışlı ve konforlu değildir. Tam tersine sizi kahredebilir. Bel ve boyun fıtığı oluşmasına yol açabilir. Şimdi bana diyebilirsiniz ki, bu çantaların inanılmaz destek kısımları var ve yükü eşit dağıtıyor. İyi de şişmanlamak dediğimiz kilo alma olayı kadar kiloyu eşit dağıtan bir şey bilmiyorum.

Şişman bir insanın kilolarını düşünün, bu kilolar vücuduna inanılmaz şekilde eşit dağılmakla kalmaz aynı zamanda fazlalığını çok geç farkedersiniz. Ama bütün kilo problemi yaşayan kişilerde boyun, bel fıtığı, diz problemleri yaşanır. Demek ki her türlü fazladan kiloyu saatlerce üzerinizde taşımak size sorun yaratır.

Bu çantalar uzun uzun dağlarda kalınacaksa ve şehirle hiç alakanız olmayacaksa düşünülebilir. Onun dışında hamallık.

Peki büyük sırt çantaları niye hamallıktır?
Çünkü havalimanlarında gideceğiniz mesafeler çok uzundur. Yurtdışı uçak seyahati yapmış olanlarınız bilir. Havalimanı demek bazen dakikalarca yürümek demektir. Küçük bir şehirde oradan oraya gitmekten hiç bir farkı yoktur ve yollar dümdüzdür. Sizde de bir sırt çantası varsa saatlerce o çantayı taşımak zorunda kalırsınız. halbu ki çek çekli bir çantanız olsa bu eziyet ortadan kalkar.Peki çek çekli valizler avantaj mıdır?
 Özel bir iş görüşmesine gidiyorsanız ve daha fazla marka olmaya ihtiyacınız varsa en kalitelisinden bir tane almanızda yarar vardır. Eğer havalimanından ya da otobüs terminalinden çıktığınız anda sizi karşılayacak birileri varsa ve o çantaları siz taşımayacaksanız işte aradığınız çantalar bunlardır. Fakat seyahate çıktınız ve böyle bir lüksün içinde değilseniz, o valizler boynunuza bağladığınız taş gibi intahar etmenize sebep olur. Hem birilerine bağımlı hale gelmenize de sebep olur. 

Türkiye içi, uzakdoğu, afrika, ortadoğu vs. gibi ülkeleri gezmek ve keşfetmek isteyen biriyseniz taşıması kolay bir çantayla bu işi yapmanız gerekiyor.


Ayrıca böyle canlı ve göz alıcı renkler sizin için avantaj değil dezavantajdır. dış saldırılara ve hırsızlık olaylarına açık hale gelirsiniz. bunun gibi seyahat çantaları fakir ülkelere giderken kesinlikle seçilmemesi gereken çantalardır. çantanız ne kadar kaliteli gözüküyorsa bu size o oranda sorun açabilir unutmayın. 

                        Yine önemli başka bir nokta ÇANTA SAPI ! Çanta sapının tek taraflı olması sürekli kolunuzu yularıya çekmenize sebep olur. bu da boyun fıtığı için harika bir ortamdır. çantanızın sapı iki taraflıysa kaldırarak taşımanız gereken zamanlarda, çantanızı yan tututarak taşıyabilmenize sebeb veren ikinci tutamak hayat kurtarır.
Peki en iyi seçim nedir?

Çantada en iyi seçim tekerlekli sırt çantasıdır. 
Bunda da dikkat etmeniz gereken en önemli özellik çantanın tam mı yoksa yarım mı açıldığıdır.

fotoğrafta gördüğünüz gibi hem sırtınıza alabiliyorsunuz hem de tekerlekleri sayesinde çekerek kullanabiliyorsunuz. Böylelikle tüm düz zeminlerde bedeninize hiç bir baskı yapmadan bütün ağırlığınızı taşıyorsunuz. Rahatlıkla tüm yükünüzle birlikte keyifle hareket edebiliyorsunuz. Hele ki tekerlekleri sağlam ve büyükse bozuk olan toprak zeminde bile çantanızı çeker istediğiniz yere gidebilirsiniz. 


Bu çantaları alırken çok önemli bir şeye dikkat edeceksiniz.

Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli nokta!


Fermuarı yarım açılmayacak!

Eğer çantanız okul çantası gibi yarım açılıyorsa delirmeye hazır olun. Çünkü içerisinden defter çıkartmayacaksınız. kıyafet, ayakkabı, kozmetik... herhangi birini çektiğiniz anda diğer tüm kıyafetleriniz ayaklarınızın dibine yığılabilir. Yani fermuarı yarıya kadar geliyorsa o yarım açılan bir sırt çantalı valizdir. Kesinlikle tavsiye etmem.Sırt Çantanız Bir Valiz Gibi mi Açılıyor?

Sırt çantanızın tamamen bir valiz gibi açılıyor olması gerekir. öbür türlü hiç avantajlı değildir. fakat valiz gibi açılan sırt çantası hem konfor hem taşıma yeteneği hem de gerekmedikçe sırtınızda taşımadan çeke bilme imkanı verir.İşte bu tam açılır, tekerlekli bir sırt çantası. 


Dışarıdan bir sırt çantası gibi görünürken içerisi size tamamen bir valizin sunduğu konforu sağlıyor. böylelikle aradığınızı hem çok kolay buluyor hem de herşeyi görebiliyorsunuz. Sırt çantasına göre de çok daha fazla eşyayı düzgün bir biçimde yerleştirebiliyorsunuz.
                       Askıların olduğu kısım kapanıyor böylelikle çekerken tekerleklerin arasına takılmıyor.

Türkiye de her yerde olmayabiliyor. Hatta çantacılar sizin çantadan anlamadığınızı fark ettikleri anda, "Abla zaten öyle bir çanta yok. sırt çantaların hepsi böyle yarım açılır" diyebiliyor. Siz teşekkür edin ve o dükkandan hızlıca uzaklaşın. çünkü tam açılır sırt çantası vardır ve Türkiye pazarında da çok güzel çantalar satılmamaktadır. Fakat biraz dolaşmanız gerekiyor o kadar.

Şimdiden hepinize iyi yolculuklar diliyorum. 

Yeni yerler ve yeni deneyimler sizi bekliyor. Tek yapmanız gereken kendiniz için güzel bir çanta almak ve yollara düşmektir. Sonrası teslimiyetin sunduklarını yaşamaktır. :)

5 yorum:

 1. Bilgiler çok doğru,teşekkürler fakat bir yazım yanlışı var.Sık sık tekrarlandığı için düzeltmek isterim ;)
  "Hamballık" değil doğrusu "Hamallık"
  Keyifli keşifler dilerim..

  YanıtlayınSil
 2. Çok yararlı bilgiler yazmışsınız teşekkürler. Bu tarz bir kaç çanta markası ve modeli verseydiniz en azından internet,tten sipariş verme adına bilgi edinmiş olurduk. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 3. Bel fıtığı sorunum var ve konuştuğum birden fazla fizyoterapist çekçekli çanta yerine sırtçantası tercih etmemiz gerektiğini belirtiyor. 1. bu tarz rahatsızlıklarda bel/sırt kaslarının gelişmesine yardımcı oluyor. 2. ağırlığı dengeli dağıtıyor. Halbuki çekçek çantalarda çantayı ani bir yerden kaldırma hareketi hayatınızı çok zorlaştırablir seyahatte.

  Fotoğrafını koyduğunu hem sırt çantası hem de çekçek olan çantanın bel ve sırt korumaları yeterli olmadığından sağlık sorunu olanlar için doğru tercih olmayacaktır.

  Naçizane bilgilerimi eklemek istedim.

  YanıtlayınSil
 4. Minik Dostlarla seyahat edenler için bir yazı da ben yazayım bari :)

  YanıtlayınSil