23 Kasım 2013

Amfetaminler kilo verme ve çocuk hiperaktivitesinde de kullanıyor

MetamfetaminMetamfetamin; uyarıcı ve halüsinasyon özelliği olan sentetik bir maddedir. Birçok uyarıcı gibi, 6-24 saat süren güçlü bir öfori; dolayısıyle bağımlılık yapma yeteneğine sahiptir.

Merkezi sinir sistemini dramatik bir şekilde etkileyen güçlü uyarıcılardır. Bu madde gizli laboratuarlarda çok pahalı olmayan malzemelerle karıştırılarak elde edilmektedir. Metamfetamin, 21. yüzyılın başında amfetaminden üretildi ve temel olarak genizdeki tıkanıklıklar ve broşlardaki sorunlar için kullanıldı.


 Diş çürümesi 


(yaygın olarak metamfetamin ağzı olarak da bilinir) Uzun süre metamfetamin kullanımı sinirsel olarak diş gıcırdamasına, tükürük eksikliğine ve hijyen eksikliğine yol açar. Bunun sonucu da dişlerde meydana gelen hızlı çürümedir.

Derinin yara bere içinde kalması sıklıkla çabuk iyileşen yaraların meydana gelmesi

Kronik metamfetamin bağımlıları sıklıkla tenlerinin altında gezinen böcekler olduğu yönünde halüsinasyonlardan mustarip olurlar.
Yalnızca metamfetamin doğal olarak vücudun küçük enfeksiyonları bertaraf etme kabiliyetini engellemez, aynı zamanda bağımlının kanayıncaya kadar derisiyle sinirli şekilde uğraşmasına yol açar
Sokak isimleri

Genellikle hız, metan, tebeşir olarak da bilinir. İçilerek alınan formlarına buz “ice”, kristal, kaçık ve cam olarak da adlandırılmaktadır.


Günümüzde amfetaminler halen tıbbi amaçlar için kullanılan ilaçlardır. 


Bunlar içinde en önemlisi çocukluk çağında gözlenen dikkat eksikliği hiperaktivite sendromu, depresyon ve narkolepsi adı verilen hastalıklardır. Şişmanlık tedavisinde de kullanılmakla birlikte, yarar ve zararları tartışmalıdır.Cinsel ilişki dopamin salgılanmasına iki katına, kokainse üç katına çıkarırken, metamfetamin dopamin seviyesini normalin 12 katına yükseltir. 


Tehlikeli Cinsellik

Çalışmalar metamfetamin kullanımıyla tehlikeli cinsellik arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Çünkü metamfetamin libidoyu güçlendiren ve düşünme yeteneğini azaltan bir ilaçtır. Tahrik ve cinsel faaliyet saatlerce sürse de kronik metamfetamin kullanıcısı cinsellikte zirveye ulaşma kabiliyetini kaybeder.
Günler ve hatta haftalar süren uykusuzluk

 Komşunuz, oda arkadaşınız veya aile üyelerinden biri, sinir olduğunu gözlemlediğiniz bir zaman diliminde uykusuz kalıyor, yukarda belirtilen aşırı enerji hareketlerini yapıyorsa bunun sebebi bariz şekilde metamfetaminin kullanımı olabilir. Dekstroamfetamin, metamfetamin, metilfenidat amfetamin çeşitleridir. Captagon, ritalin, dexedrine bu ilaçlardan bazılarıdır. 

Amfetaminler ülkemizde uyarıcı, zihin açıcı olarak bilinmektedir.Efedrin ve propanolamin de amfetamin türevleri olup, burun tıkanıklığını gidermede ve iştah fazlalığını azaltmada kullanılırlar. Efedrin, efetal, Benzokodin efedrin içeren ilaçlardır.


Metaamfetaminler kimyasal yapıları gereği amfetaminlere benzeseler de, merkezi sinir sistemi üzerinde çok daha güçlü etkilere sahiptirler. Ancak reçete yoluyla alınabilen ilaçlardır. 


Narkolepsi (kontrol edilemeyen derin uyku ataklarıyla karakterize olan bir hastalık), ADHD; ya da -kısa süreli kullanım için- obezite vb. rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı için medikal alanda kabul edilmiştir.

Amfetamin bağımlılığına giden yollar


    Uyanıklık süresinin artırmak: Bütün gece ders çalışmak veya uzun saatler araba sürmek için.

    Kilo kaybı: Amfetamin iştahı azaltır.

    Başka maddelerin istismarı: Amfetamin sızmadan önce daha fazla içmeye izin verir.

    Partiler: Aşırılığı seven ve ertesi gün de uyanık kalmak isteyen insanlar arasında çok yaygındır.

    Depresyonu kendi kendine tedavide: Amfetaminler depresyonu hafifleten bir kuvvet ve kontrol duygusu verir.Bir zamanlar mankendi

22 yaşında finale kalarak adını bütün dünyaya duyuran ünlü manken, www.rthaber.com metamfetamin kullanmaya başlayınca çöktü. 6 yıldır uyuşturucu kullanan mankenin dişleri çürüdü ve şimdi sokaklarda yatıyor.Amfetaminlerin reçetesiz kullanımı yasa dışı olduğu için, birçok kişi bunları kafalarının iyi olması haricinde başka bir nedenle kullanırken bağımlı hale gelirler. Bunun tek istisnası metamfetamin olabilir. 
Başka vakalarda insanlar amfetamini şu nedenlerle kullandığı için bağımlı hale gelebilir:


Narkolepsi ve ölümcül obezite gibi bazı tıbbi hastalıkların tedavisinde amfetamin kullanılabilir. Amfetamin ayrıca dikkat eksikliği bozukluğuyla dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEB, DEHB) tedavisinde kullanılır.Metamfetaminin kullanımının hızla yayılmasının kendine özgü birkaç sebebi var.-Metamfetaminin geleneksel olarak kaçakçılık yapmayı gerektirmez.
-İlacın üretiminde kullanılan maddeler son zamanlara kadar halkın kolayca ulaşabileceği şekilde bulunuyordu. (bazı temizlik maddeleri, pil asitleri, boya tinerleri, iyodin, efedrin ve psödoefedrin gibi). Yalnızca son günlerde hükümet iç piyasada metamfetamin üretimini azaltmak amacıyla psödoefedrin maddesinin serbestçe satılmasını önlemek için belli sınırlamalar getirdi.
-Metamfetamin, kullanıcılar tarafından düşük fiyatlarla elde edilebilir.
-Metamfetaminin aslında oldukça bağımlılık yapan bir ilaçtır ama daha az bağımlılık yaptığı ve eroinden daha az zararlı olduğu zannedilir.

Türkiye'de de durum kötüye gidiyorİstanbul narkotik polisi, Pendik’te bir işyerine düzenlediği operasyonda, cam tuğla içerisine gizlenmiş 11 kilo 850 gram sıvı metamfetamin uyuşturucu maddesi ele geçirdi. Emniyetten yapılan açıklamada, Türkiye’de ilk defa bu kadar fazla miktarda metamfetamin maddesi ele geçirildiği ifade edildi. Kristal uyuşturucu olarak da kullanılan metamfetamin maddesi, vücuda enjektörle alınıyor. Türkiye’de çok fazla rastlanmayan bu maddenin bağımlılık düzeyinin yüksek olduğu belirtildi.(15 ağustos 2013)
Zehir çetesi lideri uyuşturucu şebekesinin başında Narkotik Şube Müdürlüğü’nde bilirkişi olarak görev yapan ve polislerin kendisine 'Hocam' dediği eski bir öğretim görevlisi vardı.1 yorum: