19 Haziran 2013

NEYMİŞ EFENDİM EVİN DÜZENİNİ BOZUYORLARMIŞ....Evindekiyle, Düşünmanınla, Komşunla....


Neymiş efendim evin düzenini bozuyor, evi kirletiyorlarmış. Evde yaşan ev hayvanlarının bazen hüzün bir son bekler. Bir sebeple çok paralar dökülür ya da sokaktan alınır. Sokaktan alınıyorsa sokağa dönme ihtimali daha yüksektir. Dayanamayıp acıdığı için eve hayvan alan çok kişi biliyorum. Hatta çocuğu oyalansın diye alanlar bile var.

Peki sonra ne oluyor da eve acıyarak aldığınız o hayvan hangi vicdan aşamasından geçiyor da ve evin düzenini bozuyor diye sokağa atılıyor. Yahu bu bilinç nasıl bir bilinç. Onun bir canlı olduğunu fark edemiyor muyuz acaba? Neymiş evin düzenini bozuyormuş. Bir cansızın bir canlıya tercih edildiği bir dünyadan nasıl bir adalet beklenmekte. Sanırım bazen anlamları çok fazla karıştırabiliyoruz bu hayatta.
O zaman insana sormazlar mı sen bu dünyanın düzenini bozmuyor musun diye? Evi kirletti diye atılan hayvanlar gibi dünyadan gönderilseydik sanırım bir çoğumuzun yatacak yeri olmazdı.

Yaratamadığın bir şeyi nasıl öldürebilir ya da yok sayabilirsin? Sineği öldürmeden önce soruyor musun ben bu canlıyı yaratabilir miydim diye? Yaratmaya gücünün yetmediği bir şeyi öldürme. Evindeki eşyayı 10 kere daha gidip satın alabilirsin ama sokağa attığın hayvanı bir daha dünyaya getiremezsin...

Evrimleşeceksen bunun tek başına olmayacağını bil. Evindekiyle, düşünmanınla, komşunla, sokak hayvanınla birlikte gerçekleşeceğini unutma...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme