28 Aralık 2012

Geceleri Uykunuzdan Uyanıp Yemek mi Yiyorsunuz?Geceleri Uykunuzdan Uyanıp Yemek mi Yiyorsunuz? 


Peki sebebini hiç merak ettiniz mi?
Gece uyanıp bir şeyler yemek ve sonra tekrar yatmak sık görünen davranışlardan biridir. Ben bu durumu kendi içerisinde dörde ayırmak istiyorum.

            1- Acıktığı için uyanmak ve yemek yemek.
            2- Mide asitlerinin yarattığı olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için kalkıp yemek yemek.
            3- Ne olursa olsun bir şeyler yemek ve yatmak için uyanmak.
            4- Sadece belirli bir şeyi yemek için uyanmak (ekmek ve peynir, çikolata, sadece ekmek)
                                        
            Esasında baktığınızda bazıları psikolojik ve bazıları fizyolojik kökenli görünmektedir. Bana sorarsanız hepsi psikolojik kökenlidir. Mesela midesi asit salgıladığı için uyanıp yemek yemek zorunda hisseden biri şöyle diyebilir 'Bir dakika ben midem yandığı için kalkıyorum ve yemek yiyorum' evet canı yandığı ve midesi gerçekten asit salgıladığı için kalkıp yemek yiyordur. Fakat ağrılar ve acıların tüm kontrolü beyindedir. Yani biri bilinçaltında ilgi çekmek için gerçekten kendini hasta edebilir. Yok yere bir ağrı yaratabilir. Hasta olup yataklara düşebilir. Aynı şekilde iyileştirebilir de. Yani biri ona bu ilacı al ağrıların geçecek dediğinde o ilacı alıp tüm ağrılarını kesebilir. Hatta o ilaç boş kapsül bile olsa!
Kısaca zihnimiz için mide asitlerinin salgısını başlatmak çok zor değildir. Gerçekten o yemeği yemek isteyen biri için beyin mide asitlerini çalıştırabilir. Normal şartlarda gece kalkıp yemek yemek için bir bahanesi yoksa ve bu durumdan dolayı etrafın (aile içi bireyler, arkadaşlar vs) konuşmalarından çekiniyorsa midesinin asit salgılaması en etkili yöntem olacaktır. Çünkü aksi taktirde doktora gidip bu duruma bir çözüm bulması gerekmektedir. Öyle değil mi? Eğer gerçekten bundan dolayı bir sıkıntısı varsa doktora gider ve bu duruma kökten bir çözüm getirir. Eğer bunu yapmıyor ve yemek yemeye devam ediyorsa işte o zaman bundan zevk alıyordur.
Peki bununla ilgili yapılacak çözüm nedir. Öncelikle bu durumdan derin yapıda zevk aldığınızı kabul etmelisiniz. Bundan kurtulmak ve gerçekten fizyolojik bir sorun olup olmadığını anlamak için doktora gidip midenizi kontrol ettirmelisiniz. Eğer doktor midenizde herhangi bir sorun olmadığını söylerse işte o zaman büyük bir yalanın içerisinde bu durumu kendinizin yarattığını kabul etmeniz gerekir.

*Zihninizde mide asitlerinizin gittikçe sulandığını ve size zarar vermeyecek hale geldiğini hayal edin. Başlarda gece uyandığınızda canınız yanıyorsa midenizi rahatlatacak sıvılar alın ama atıştırmayın. Sonraki günlerde bu duruma alıştıktan sonra sıvıları aldığınızı hayal edin. Zihninizde için o sıvıyı. Çünkü unutmayın mide ağrınızda zihinsel. Bu durumda zihninize bir nevi mesaj vermiş oluyorsunuz. Artık bu duruma ihtiyacım yok ve mide asiti salgılamasını kesebilirsin. Tabi bunu sözcüklerle değil, zihnin anladığı dilden yapacaksınız.


Peki diğer seçenekler? Diğerleri de tamamen psikolojik sebeplerden dolayı oluşmaktadır.  Yalnız kalkıp özellikle belirli bir yemeği yeme isteği (örneğin ekmek) biraz farklıdır. Belirli bir yemek örneğin ekmek gibi kendinizi güvende hissettirir. Yani o kişi için o yemek bilinçaltında biraz daha huzur ve rahatlama sebebidir. Bu davranışı gösteren kişinin neden özellikle o gıdayı yemek istediğini düşünmesi gerekir. Genellikle çocukluk yılları ortaya çıkar. Anneannenin hazırladığı salçalı ekmek, ağlamayı susturmak için ağıza verilen yemek vs. gibi. Zaten biraz düşünürseniz özellikle o yemeği niye kalkıp uyanıp yediğinizi bulacaksınız.Peki böyle bir durumda ne yapacaksınız?
Eğer ekmeği size anneanneniz veriyorsa o anı hatırlayın. Bu durum size ne hissettiriyor? Sevgi? Huzur? Mutluluk? Rahatlama?
Hangi duygudan dolayı o yemek size zevk veriyor. Bulduktan sonra o gıda yerine o duyguyu kendinize verin. Nasıl o duyguyu kendime vereyim, diye sorabilirsiniz. Evet basit insan kendine bazen gerekli duyguları veremiyor. Peki neden? Çünkü çocukluğumuzdan beri duyguları başkaları tatmin etmeli diye öğrendik. Yani duygularımızı hep başkalarının tatmin etmesine alıştık. Sevgiyi başkasından bekledik. Kendimize sevgi vermeyi bilemiyoruz. Ya da kendi kendimize huzur nasıl verilir bilmiyoruz. Huzur duygusunu kendi içimizde hissedemediğimizde o zaman dışarıdan arıyoruz. Ee tabi yıllar sonra anneannenin evine geri dönecek değiliz değil mi? İşte o zaman ne yapacağız, hoopp gelsin ekmekler, gelsin salçalar. Böylelikle onun verdiği duyguya başka bir şekilden ulaşacağız. Beyin bunu çok güzel yapıyor. Tabi bunu sadece gece uyanıp ta yapmıyoruz. Gündüzleri de çok sık yapıyoruz. Fakat gece kalkıp özellikle belli bir şeyi istiyorsak demek ki geceleri ortaya çıkan bir duygunuz var. belki de Yalnız hissediyorsunuz, ya da güvensiz. Peki bana şunu sorabilirsiniz, gündüz niye farkında değilim. Sebebi çok olabilir. Gündüz çalışıyor olabilirsiniz, yanınızda başka insanlar olabilir, kendinizi güvende hissettiğiniz bir ortamda olabilirsiniz. Ve gündüz olan tüm bu durumlar ortadan kalktığında gece kalkıp bu durumu tamamlayabilirsiniz. Peki niye gece kalkıyorum da yatmadan önce yemiyorum diye bana sorabilirsiniz. Basit uyku hallerinde ya da alfa konumlarında bilinçaltımız daha ön plandadır. Yani zihin değil de patron bilinçaltıdır. İşte güç bilinçaltına geçtiği an top koşturabilirsiniz. Belki de uyanıkken bu durumu kendinize yakıştıramıyor bile olabilirsiniz. İşte bu yüzden biraz sakin ve durumu fark edin. Geriye farkındalık ve değişim kalsın.

Peki ne olursa olsun kalkıp yemek yeme durumuna gelelim... 

Bunun diğerlerinden ne farkı var. dediğim gibi yine kökeninde aynı duygu var ama burada biraz daha fazla bağımlılık görebiliriz. Eğer günlük hayatta bir şekilde yeme bağımlılığınız varsa ve sürekli bir şeyler yeme isteği duyuyorsanız. Doğal olarak bu gece de devam edecektir. 
Ne olursa olsun yeterli bir şeyler atıştırayım isteyeceksinizdir. Mutfağında kapısını kilitleyip anahtarı eşinize teslim bile etseniz yine uyanıp deli gibi anahtar arar hatta bağımlılığınızın durumuna göre eşinizi bile uyandırabilirsiniz. Çünkü o noktada göz hiç bir şeyi görmez. 
Tıpkı bir uyuşturucu bağımlısı gibi bu durumun tatmin edilmesini bekler. Yeter ki bağımlılık tatmin edilsin. Yeter ki bir şeyler ağıza atılsın. Bu diğerlerine göre biraz daha riskli bir durumdur. Çünkü bağımlılığın şiddeti yüksekse gerçekten da bir uyuşturucu bağımlısından Hiçbir farkı kalmaz. Yemek yemek için kendisine, etrafına, çocuklarına yalan söyleyebilir. Hatta kendisini olmadık hallere sokar, kendine acır, acınası durumlar yaratır ve yine de o yemeği yer.


Peki bu durumda ne yapacağız?

Bu durum diğerlerine göre biraz daha karmaşıktır. Bu yüzden dışarıdan destek almak önemlidir. Eğer bu durumunuza halledebilecek bir psikolojik destek alırsanız bilinçaltında ki kısmınızla daha rahat yüzleşirsiniz. Fakat bu da yeterli olmaz çünkü yeme bağımlılığı aynı zamanda fizyolojik kökenlidir de. Dedim ya tıpkı uyuşturucu bağımlıları gibi. İşte o noktada uyuşturucu bağımlısı ne yapıyorsa siz de onu yapmalısınız. Yani her istediğinizde kendinize yeme hakkı vermemelisiniz. Zihinsel olarak uyuşturucu aldığınızı ve bunun dozunu düşürmeniz gerektiğini düşünün. Salgılarınız her coştuğunda zihninizde bunları kesen, engelleyen, bir mekanizma olduğunu düşünün.

Ve unutmayın ki bazen sadece fark etmek değişmenin anahtarıdır. İşte o noktada hiç Bir şey yapmasanız bile, içinde bulunduğunuz oyunu anladığınızda bir şeyler çözülmeye ve değişmeye başlar.

2 yorum: